czwartek, 11 grudnia 2014

SUSHI

                Mojemu K. zachciało się sushi. Takiego domowego. Nabyłam zatem wszelkie niezbędne składniki i którejś pięknej, leniwej niedzieli zabraliśmy się do jego przygotowywania.
                  Zrobienie domowego sushi nie jest wcale takie trudne. Mi za pierwszym razem (klik) wyszło całkiem dobrze (ocena subiektywna;) ). Najważniejszy jest oczywiście ryż. Używamy wyłącznie specjalnego ryżu, bardziej owalnego, którego ziarenka po ugotowaniu kleją się do siebie. Czytałam, że można wykorzystać ryż arborio, ale osobiście nie sprawdzałam.

Przygotowanie ryżu (na 3-4 porcje sushi):
  • 2 szklanki ryżu do sushi
  • 2-2 i 1/3 szklanki wody
Ryż  kilkukrotnie przepłukujemy w misce lub na sicie, aż woda będzie prawie zupełnie czysta. Ryż zalewamy wodą i odstawiamy na pół godziny. Po tym czasie przepłukujemy go ostatni raz, zalewamy go ok. 2 i 1/3 szkl. wody (do gotowania używa się ryżu i wody w proporcji 1:1 lub 1:1,2, czyli tyle samo lub nieco więcej wody niż ryżu w zależności od wilgotności ziarna) i zagotowujemy po przykryciem, po czym zmniejszamy ogień na minimum i gotujemy dalej pod przykryciem ok. 10 min.  Wyłączamy ogień i zostawiamy ryż pod przykryciem na 10 min. Przekładamy na talerz lub miskę, odstawiamy do wystygnięcia. Gdy osiągnie temperaturę prawie pokojową, można wymieszać go z zaprawą. 
UWAGA bardzo ważne! Sushi nie robimy z ciepłego ryżu. Inaczej płaty nori nasiąkną wilgocią i zrobią się gumowate.

Zaprawa do ryżu na sushi:
  • 5 łyżek octu ryżowego
  • 2 spore łyżki cukru
  • szczypta soli
Powyższe składniki mieszamy w małym garnuszku i lekko  zagotowujemy nie doprowadzając do wrzenia. Odstawiamy do ostygnięcia.
Ostygnięty ryż polewamy zaprawą i mieszamy rozbijając większe grudki.



Zwijanie sushi:
Wykonaliśmy 3 rodzaje sushi: 
- nigiri (wałeczki ryżu z ulubionym dodatkiem na wierzchu), 
- maki (rolowane sushi z płatami nori na zewnątrz) 
- uramaki (odwrócone maki - płaty nori wewnątrz, ryż na zewnątrz).
Do przygotowania sushi można użyć dowolnych ulubionych składników. Wykorzystaliśmy:
  • łososia wędzonego
  • paluszki krabowe
  • wędzoną makrelę
  • awokado
  • świeżego ogórka
  • świeżą paprykę
  • marchewkę
  • wasabi
  • kremowy serek kanapkowy
  • sezam
  • płaty wodorostów nori 4 szt.
Nigiri robi się najprościej: wilgotnymi (nie mokrymi!) dłońmi formujemy wałeczki długości 4-5 cm kształtem przypominające wrzeciono. Na wierzchu układamy kawałek łososia wędzonego, ryby lub miękkiego awokado. Można przewiązać paseczkiem nori.



Do zwijania sushi maki bardzo przydatna jest mata bambusowa (lub podobna). Układamy na niej płat nori błyszczącą stroną do dołu. Na 3/4 powierzchni układamy cienką warstwę ryżu zostawiając z jednego końca 1,5 cm rant. W ryżu nie może być dziur. Ze względu na to, że ryż bardzo się klei, moczymy często ręce w misce z wodą - uważając jednak, aby nie zamoczyć nori. Gdy rozłożymy już ryż, możemy się zabrać za układanie składników. W połowie ryżu układamy składniki (u nas wszelakie kombinacje powyższych dodatków) smarując wcześniej nori niewielką ilością wasabi albo serka. Całość zwijamy od dołu, łapiąc za dolna krawędź maty bambusowej. Delikatnie ściskamy i rolujemy do końca przesuwając matę. Wolną od ryżu krawędź wodorostów nori lekko palcem zwilżamy wodą i sklejamy z rulonem. Układamy sklejeniem do dołu i bardzo ostrym nożem kroimy w 2-3 cm kawałki. 


Uramaki przygotowujemy podobnie: na macie bambusowej rozkładamy kawałek foli spożywczej (nieco większy od płata nori). Na foli rozkładamy cienką warstwę ryżu wielkości płata nori. Na ryżu układamy płat nori matową stroną do ryżu. Układamy dodatki. Delikatnie zwijamy identycznie jak w przypadku maki oddzielając od ryżu folię spożywczą. Taki wałek sushi można zawinąć w folie (jak kiełbaskę) i zostawić na kilka minut, by stężał. Rozwijamy, obtaczamy w sezamie i kroimy w 2 cm kawałki.


Podajemy z dodatkiem sosu sojowego i wasabi. Można podać marynowany imbir, my jednak za nim nie przepadamy.

Smacznego życzą

2 komentarze: