piątek, 24 października 2014

LEMON DROP MARTINI

                Drink bardzo nie na miejscu biorąc pod uwagę obecną porę roku - jesień. Lemon Drop Martini to lemoniada w wersji dla dorosłych;) Świeżo wyciśnięty sok z cytryny łączymy z wódką, "doprawiamy" nutą pomarańczowego likieru triple sec, do tego odrobina syropu cukrowego dla słodkości i pyszny, orzeźwiający, słodko-kwaśny drink gotowy. Koktajl ten idealnie orzeźwia w letnie gorące popołudnia. Ale i teraz sprawdzi się jak najbardziej. W końcu cytryna zawiera dużo witaminy C, a cóż lepszego jest na jesienno-zimowe przeziębienia? Zatem kicham i popijam, na zdrowie;) 

Drink skategoryzowany wg IBA (International Bartenders Association) na liście New Era Drinks wśród koktajlowych standardów. Historia jego stworzenia nie jest do końca jasna. Jak wieść niesie, miał powstać w latach 70. XX wieku w barze dla singli zwanym Henry's Africa w San Francisco. Lokal ten znany był w swoich czasach z serwowania słodkich drinków mieszanych z myślą o kobietach*. I rzeczywiście, mi jako kobiecie, bardzo smakuje. Ale i mój K. zamlaskał z przyjemnością posmakowawszy takiej mieszanki. 
Koktajl ten ponownie zdobył popularność po tym, jak Ophra Winfrey przygotowała go w swoim programie w 2006 r., serwowała go również na organizowanym przez siebie The Legends Ball.

*Knack Bartending Basics: More than 400 Classic and Contemporary Cocktails for Any Occasion, Cheryl Charming, 2009, s. 72


Składniki:
  • 35 ml wódki, najlepiej cytrynowej
  • 30 ml Triple Sec (Cointreau)
  • 25 ml soku z cytryny
  • 25 ml syropu cukrowego*
Wszystkie składniki mieszamy w szejkerze i przelewamy do kieliszka koktajlowego wypełnionego do połowy lodem. Kieliszek zawczasu ozdabiamy krustą z cukru. Rant kieliszka zwilżamy likierem lub sokiem z cytryny (zbyt dużo soku spowoduje spłynięcie krusty, trzeba więc być dość ostrożnym), a następnie "maczamy" rant kieliszka w cukrze/soli wysypanym na talerzyk. Dekorujemy twistem ze skórki z cytryny.

*Mój sposób na szybkie przygotowanie syropu cukrowego: w 50 ml wrzątku rozpuszczamy 2-3 łyżeczki cukru (w zależności jak słodki chcemy zrobić syrop), szybko mieszamy, aż cukier się rozpuści, a wrzątek ostudzi.

Cheers!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz