środa, 11 stycznia 2012

"Czynnik krytyczny" R. Cook

          Ostatnio skończyłam czytać jedną z wielu powieści Robina Cooka "Czynnik krytyczny". To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i jego twórczością. Nie umieściłabym tejże książki na swojej liście ulubionych powieści, ale to moje subiektywne odczucie. Po prostu preferuję innego rodzaju literaturę. Ale warto było przeczytać coś innego.


          Cook specjalizuje się w thrillerach medycznych. Książka od początku do końca zagłębia się i wije wokół wątków medycznych, przeplatając jednocześnie wątki sensacyjne, kryminalne. Doktor Laurie Montgomery, anatomopatolog z nowojorskiego Inspektoratu Medycyny Sądowej,  bada serię nagłych zgonów – pacjenci jednej z sieci szpitali umierają z powodu zakażenia gronkowcem. Pani doktor jest tym bardziej zaniepokojona, że w jednym z tych szpitali ma się poddać operacji jej mąż, Jack. Lekarka stopniowo nabiera pewności, że zakażenia nie są przypadkowe. Za wszelką cenę chce rozwikłać zagadkę, by zmusić męża do odłożenia zabiegu. Przyczyny tak wielu niewyjaśnionych zgonów przerażą ją, oszołomią jej męża i zaskoczą czytelnika. 
             Autor z lubością częstuje nas czasem nieco obszernymi opisami śmiertelnej przypadłości, jaką jest zakażenie gronkowcem MRSA. Kolejni bohaterowie powieści wygłaszają mini wykłady na temat możliwości zakażenia, rozwoju choroby oraz sposobów walki z infekcją. Bardzo pouczające. Ma się ochotę zacząć na stałe używać mydła odkażającego;) Opisy te byłyby nie do zniesienia, gdyby nie dawka czarnego humoru w postaci żartów Jacka, nic sobie nie robiącego z zagrożenia. A czyha ono na główną bohaterkę niemalże tuż za rogiem. Wątek kryminalny jest najbardziej wciągający. Na życie głównych bohaterów czyhają liczne niebezpieczeństwa: mafia, zawodowi mordercy, a także sam wirus.  Szkoda tylko, że akcja powieści rozwija się w dosyć powoli i dopiero utrzymana w szybkim tempie końcówka zwiększa nieco poziom adrenaliny u czytelnika, czyniąc zadość wysiłkowi włożonemu w dobrnięcie do finału.
         „Czynnik krytyczny” nie jest złą powieścią, ale największą przyjemność sprawi zagorzałym miłośnikom thrillerów medycznych. Dla pozostałych ciekawe może być samo porównanie warunków amerykańskiej opieki zdrowotnej do polskiej. Okazuje się bowiem, że pewne problemy są uniwersalne dla wszystkich. W sumie nic dziwnego – w świecie medycyny, gdzie w grę wchodzą miliony dolarów, życie i dobro pacjenta zbyt często są stawiane na drugim miejscu. 


Tytuł: Czynnik krytyczny 
Tytuł oryginału: Critical
Autor: Robin Cook
Tłumaczenie: Paweł Korombel
Wydawca: Rebis
Miejsce wydania: Poznań, 2008
Liczba stron: 400

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz