poniedziałek, 11 stycznia 2016

JAJKA SADZONE NA CIEŚCIE FRACUSKIM

             Leniwy poranek, leniwe śniadanie. Mój K. lubi dania z ciasta francuskiego. Na niedawnego Sylwestra chciałam przygotować przekąski z jego wykorzystaniem, ale zabrakło go w trzech okolicznych sklepach! Jakby cała Polska podawała je na Sylwestra;) Co nie powinno dziwić, gdzyż dania na jego bazie są raczej łatwe i szybkie do przygotowania. Jak poniższe śniadanie. A do tego jakie pyszne! Połączenie jajek i ciasta francuskiego wygrywa! To jedno z leszych dań śniadaniowych ostatnio. Idea zaczerpnięta z francuskich vol-au-vent'ów. Przyjemny początek roku:)

Składniki (na 2 porcje):
  • arkusz ciasta francuskiego (ok. 300g)
  • kilka plasterków wędliny
  • 5 jajek
  • sól, pieprz
Z części ciasta francuskiego wykrawamy 4 kwadraty. Z reszty cisata wykrawamy paski tak, by po nałożeniu na brzegi kwadratów utworzyły ich obramowanie.
Brzegi kwadratów smarujemy jajkiem i nakładamy w tych miejscach paski, które się dzięki temu przykleją do spodu.
Wstawiamy do piekarnika i zapiekamy kilkanaście minut w 180st.C, aż brzegi urosną i się lekko przyrumienią. Środek się wybrzuszy, ale to nic nie szkodzi.
W tym czasie podsmażamy wędlinę pokrojoną w drobną kosteczkę.
Wyciągamy ciasto z piekarnika, widelcem nakłuwamy wybrzuszony środek (dno), uklepujemy owo wybrzuszenie, na to nakłądamy porcję usmażonej wędliny, wybijamy po 1 jajku, solimy, pieprzymy i wstawiamy z powrotem do piekarnika na kilka minut, aż białko się zetnie.
Podawałam posypane szczypiorem i z pomidorem.

Smacznego życzą


1 komentarz: