niedziela, 10 maja 2015

Arboretum w Kórniku i dni magnolii

              Plany na majówkę pokrzyżował nam przewrotny los. Miały być góry i jaskinie, była praca i miasto. Żeby jednak coś mieć ze świątecznego weekendu i spędzić nieco czasu na świeżym powietrzu, wybraliśmy się z Moim K. do arboretum w Kórniku pod Poznaniem. Otacza ono piękny zamek (niewielki bo niewielki, ale jednak zamek) w Kórniku. Arboretum to miejsce, w którym gromadzi się różne gatunki drzew i krzewów z całego świata.  Pięknie tam! Szczególnie teraz, wiosną, gdy krzewy obsypane są kwieciem, a magnolie olśniewają urodą kwiatów. Kórnickie arboretum zorganizowało w majówkę Weekend Magnolii. Zwiedzając je o innej porze roku można nie zauważyć, ile tych drzew tam rośnie. Teraz, gdy są w pełni kwitnięcia, widać, jak pięknie wyglądają w większych skupiskach. 
             Arboretum w Kórniku jest największym i najstarszym w Polsce i czwartym co do wielkości kolekcji w Europie. Zajmuje ponad 40 ha. Zostało założone w pierwszej połowie XIX w. wokół zamku. Na jego terenie znajduje się także Instytut Dendrologii PAN, zwykle zamknięty jako placówka naukowa. Bywają jednak dni, kiedy ta część ogrodu zostaje otwarta (jak w majówkę), a wówczas wchodzimy jakby do zaczarowanego ogrodu. O ile w ogólnie dostępnej części byłam wielokrotnie, to część "naukowa" była dla mnie nowością. Piękne alejki z kwitnącymi krzewami, polanki całe niebieskie od niezapominajek i coś co mnie zachwyciło i zauroczyło - sad bzów! Najprawdziwszy sad pełen różnych gatunków bzów. Bzy uwielbiam, kocham ich zapach. Więc gdy znalazłam się w tym sadzie... końmi trzeba mnie było z niego wyciągać;) Ale zobaczcie sami...

Kórnicki zamek


Cypryśnik błotny. Drzewo z Ameryki Płn., najstarszy okaz w Polsce. Rośnie na terenach bagnistych korzeniami... do góry, by móc czerpać tlen z atmosfery.

Bzowy sad :)


Pasieka w pięknym zagajniku
 Polecają

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz