poniedziałek, 7 maja 2012

Majowa Śnieżka

                     Weekend majowy za nami. Ciepły, momentami wręcz upalny; niespieszny, a nawet leniwy; z dala od miasta - w górach. Punktem kulminacyjnym mego krótkiego wypadu w ukochane Karkonosze była wędrówka na Śnieżkę. To wspaniała góra w centrum przepięknej krainy. Biało-zielono - biało od zalegającego wciąż śniegu, zielono od budzącej się do życia przyrody. A natura tam pokazuje swe najpiękniejsze oblicze. 
                     Karkonosze klimatycznie wyróżniają się na tle innych łańcuchów górskich Europy. W porównaniu z Alpami, a nawet z Karpatami nie są wysokie. Mimo to surowe warunki klimatyczne wierzchowinowych partii porównywalne są do tych jakie panują na dalekiej północy. Dlatego określa się je jako „wyspę arktyczno-alpejskiej tundry” w centrum Europy. Znaczenie Karkonoszy w Europie szczególnie podkreślają stanowiska gatunków roślin i zwierząt, których główny obszar występowania oddalony jest nawet o tysiące kilometrów. W okresie zlodowaceń przywędrowały one ze Skandynawii, a Karkonosze stanowią dziś dla nich swoistą wyspę. [ze str. www KNP: http://www.kpnmab.pl/pl/przyroda,93). Karkonoski Park Narodowy znany jest ze swego bogactwa przyrodniczego. To jednak nie jedyny powód, dla którego odwiedzić to miejsce. Walory geologiczne Karkonoszy, czyli ukształtowanie skalne terenu, dostarczają mnóstwa przepięknych widoków, a przede wszystkim tworzą fantastyczne szlaki do wędrówek. Park charakteryzuje się bogatą i urozmaiconą rzeźbą. Znajdziemy tu grupy skał o fantastycznych kształtach, rumowiska skalne, gołoborza, cyrki polodowcowe i jeziora górskie, liczne źródła i potoki. Najbardziej znanymi skałkami i jednocześnie najczęściej odwiedzanymi są Pielgrzymy, Słonecznik, Trzy Świnki i Końskie Łby. Czegóż chcieć więcej? Kocham góry, a Karkonosze szczególnie! 
                   Plan mojej wędrówki: Karpacz Biały Jar, szlak czarny ok. 9km -> stacja dolna kolejki na Kopę (ale nie wjeżdżałam - kolejka do kolejki była na 1,5 godz. stania;)) -> obok kolejki jest wejście do KPN -> Kopa (górna stacja kolejki krzesełkowej) -> Śląski Dom -> Śnieżka. Zejście niebieskim szlakiem (nieco dłuższym, ok. 11km) -> Równina pod Śnieżką -> schronisko Strzecha Akademicka -> schronisko Samotnia -> Stara polana -> Karpacz Górny, wyjście koło kościoła Wang. 
                      Kilka ujęć z mej wizyty w KPN:

Trasy na części szlaków przypominają świętokrzyskie gołoborza - wystające kamienie, które sprawiają, że wspinaczka może przyprawić o zadyszkę;)
Dom Śląski

Widok ze Śnieżki na stronę czeską
Śnieżka to polsko-czeski szczyt 

Schronisko Samotnia - jedno z najstarszych schronisk w Polsce, położone nad brzegiem Małego Stawu, na wysokości 1195 m n.p.m. Uważane jest za najpiękniejsze schronisko w Karkonoszach

Kościół Wang

                    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz