czwartek, 13 lipca 2017

Picasso i Dali w Brugii

              Wczoraj pokazałam Wam migawki z naszej wycieczki do Brugii, niezwykle urokliwego, średniowiecznego miasteczka w Belgii. Czytając o atrakcjach tego miasta natknęłam się na informacje o dwóch ciekawych wystawach - Picassa i Dalego. Oczywiście musieliśmy się na nie wybrać...

Pablo PICASSO
Xpo Center Bruges mieszczące się w zabytkowym budynki Oud Sint-Jan prezentuje ponad 300 grafik, które Picasso stworzył w latach 1930-1970. Każda rycina lub litografia jest oryginalną pracą stworzoną przez artystę osobiście. Obok kolekcji w Münster, Brugia posiada największą kolekcję rycin i litografii Picassa w Europie północnej. Ponadto, Xpo Center Bruges prezentuje wyjątkowy zbiór ceramiki stworzonej ręką tegoż artysty.
Picasso jest jednym z najważniejszych i najbardziej ekscytujących artystów XX wieku. Jest uważany za pioniera kubizmu ze względu na jego innowacyjny styl i talent, jak również przez wzgląd na jego polityczne opinie.
Malarz, rysownik, rzeźbiarz, grafik i ceramikarz - Picasso potrafił tworzyć sztukę używając wszelkiego rodzaju materiałów. Uważa się, że stworzył w sumie blisko 50 000 dzieł sztuki, z czego 30 000 graficznych dzieł sztuki i prawie 3000 sztuk ceramiki.
Trasa ustawiona chronologicznie, z wieloma tematycznymi sekcjami, prowadzi użytkownika przez główne wydarzenia w życiu i pracy mistrza. Różne pokoje - czasami intymne, czasami jasne i przestronne - mają w sobie aurę spokoju zapewniając gościom optymalną przyjemność z podziwiania dzieł. Mimo że na wystawę przybyliśmy późnym popołudniem, gdy na ulicach pełno już było turystów, po salach wystawowych przechadzaliśmy się sami lub prawie sami. Panele informacyjne w trzech językach dostarczają niezbędnych informacji. W jednej sal pokazywany jest film nakręcony przez belgijskiego reżysera Paula Haesaerta ukazujący Picassa pracującego w swoim studio w Vallauris.
W muzealnym sklepie wystawionych jest na sprzedaż kilka dzieł Picassa. Byliśmy zaskoczeni, jak stosunkowo tanie (jak na dzieła tak znaczącego artysty) są te prace.

Link do strony wystawy: klik
Wystawa trwać będzie do 31.12.2017. 
Cena biletu na wystawę samego Picassa (w tym samym budynku można jeszcze zwiedzić wystawę dzieł Miro i replik machin da Vinciego) - 10 EUR dorosły i 8 EUR dzieci.


Sławny (choć jeden z wielu narysowanych przez artystę) "gołąbek pokoju"

Pracę powyżej można kupić za 850 EUR.


Salvador DALI
Salvador Dali jest kolejnym jednym z najbardziej znanych artystów XX w. Jego bardzo nietypowe obrazy, rzeźby i wizjonerskie dzieła w interaktywnej sztuce filmowej zapoczątkowały nową generację wymyślnej ekspresji. W życiu osobistym i w zawodowych przedsięwzięciach był zawsze ryzykantem i pokazywał, jak bogaty może być świat, gdy człowiek odważy się ulec czystej, bezgranicznej kreatywności. 
Większość dzieł prezentowanych na wystawie to ilustracje do dzieł literackich. Grafiki tworzone metodą litografii, czyli powielanych odbitek. Większość prac, jak na Dalego przystało, jest dość niepokojących, budzących we mnie ambiwalentne uczucia. Zwierzęce, anatomiczne i erotyczne. Jednocześnie piękne, ale i szokujące, jak z dziwnego, surrealistycznego snu... Byłam chyba pod takim wrażeniem, że bardziej skupiłam się na oglądaniu dzieł niż na ich fotografowaniu (to chyba dobrze ;) ). Dodatkowo bardzo ciekawe i zaskakujące były cytaty Dalego oprawione w złote ramy. Miał poczucie własnej genialności... ;)
Wybitna kolekcja słynnych dzieł sztuki graficznej i rzeźb prezentowana jest w unikatowym i ekskluzywnym budynku zabytkowej wieży Belfry. O zaaranżowanie sali poproszono artystę, który przekształcił średniowieczną salę w salon w stylu Dalí-liańskim, dzieło sztuki samo w sobie. Jaskrawy róż,  złoto, masa perłowa i lustra - sala dziwaczna tak samo jak sztuka Dalego.
W sklepie tejże galerii wystawionych jest na sprzedaż kilkadziesiąt dzieł Dalego. Ponownie byliśmy zaskoczeni, jak stosunkowo tanie (jak na dzieła tak znaczącego artysty) są te prace. Najtańsze można nabyć już za kilkaset Euro, najdroższe - 1200 Euro. Mocno zastanawiamy się nad kupieniem 

Link do strony wystawy: klik
Cena biletu - 10 EUR dorosły, dzieci do 12 r. ż. - za darmo.
Artystyczną stronę Brugii polecają

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz